Hoppa till sidans innehåll

Lilla Allsvenskan 2013


Västerås vinnare av Lilla Allsvenskan 2013


Turneringens bäste målvakt: Anton Torehammar, Karlstad

Tävlingskommitténs motivering: "För en mycket stabil insats och ett lugnt agerande under hela turneringen"

 

Turneringens bäste försvarare: Rasmus Sjöström, Västerås

Tävlingskommitténs motivering:"Han är en nyckelspelare i ett mycket stabilt försvar där han ständigt visar prov på pondus och bra beslut"

 

Turneringens bäste anfallare: Hannes Kanbjer, Sirius

Tävlingskommitténs motivering: "För en otroligt bra speluppfattning och en lysande skridskoåkning. Dessutom ett moget spel för sin ålder"

 

Vinnare av skytteligan: Linus Skager, Karlstad

 

Håkan Sundins hederpris: Ledarna Karlstad Bandy

"Till det enda lag som hade full pott av domarna vad gäller uppförande under

gruppspelet"

 

Spelprogram Lilla-A 2013

Programbladet 2013

Håll dig uppdaterad och se bilder på facebooksidan Falu BS Bandy

Grupp A:

A1 Tillberga
A2 Falu BS
A3 IK SIrius
A4 Karlstad

Grupp B:

B1 Västerås
B2 Bollnäs GIF
B3 Köping IS
B4 Hammarby

  A 08.30 Tillberga  - Falu BS
2 A 09.20 IK Sirius  - Karlstad
    10.10   Underhåll  
3 B 10.30 Västerås  - Bollnäs
4 B 11.20 Köping IS  - Hammarby
    12.10   Underhåll  
5 A 12.30 Falu BS  - IK Sirius
6 A 13.20 Karlstad  - Tillberga
    14.10   Underhåll  
7 B 14.30 Köping IS  - Västerås
8 B 15.20 Bollnäs  - Hammarby
    16.10   Underhåll  
9 A 16.30 IK Sirius  - Tillberga
10 A 17.20 Falu BS  - Karlstad
    18.10   Underhåll  
11 B 18.30 Hammarby  - Västerås
12 B 19.20 Köping IS  - Bollnäs












 

Lördag 23/11:

 

1         A        08.30      Tillberga      2 - 1           Falu BS

Matchens lirare: Tillberga: Filip Sandgren, Falu BS: Max Björklund

 

2         A        09.20      IK Sirius     1  - 3           Karlstad

Matchens lirare: IK Sirius: Linus Eriksson, Karlstad: Anton Torehammar

 

3         B        10.30      Västerås     1  - 2           Bollnäs

Matchens Lirare: Västerås: Linus Björklund, Bollnäs: Linus Lönn

 

4         B        11.20      Köping IS   2 - 1           Hammarby

Matchens lirare: Köping: Jacob Åsman, Hammarby: Frans Hermansson

 

5         A        12.30      Falu BS       3 - 2           IK Sirius

Matchens lirare: Falu BS: Viktor Hjelm, Sirius: Vidar Wicklund

 

6         A        13.20      Karlstad      4 - 1           Tillberga

Matchens lirare: Karlstad: Anton Torehammar, Tillberga: Anton Holmgren


7         B        14.30      Köping IS    1 - 2           Västerås

Matchens lirare: Köping IS: Calle Åhman, Västerås: Jonathan Mattsson

 

8         B        15.20      Bollnäs        1 - 1           Hammarby

Matchens lirare: Bollnäs: Thedor Wikström, Hammarby: Love Wiklund

 

9         A        16.30      IK Sirius      5 - 0           Tillberga

Matchens lirare: Sirius: Isak Hoffman, Tillberga: Kasper Sandgren

 

10       A        17.20      Falu BS       2 - 7           Karlstad

Matchens lirare: Falu BS: Alexander Stålberg, Karlstad: Anton Torehammar


11       B        18.30      Hammarby  1 - 7           Västerås

Matchens lirare: Hammarby: Hannes Axell, Västerås: Rasmus Sjöström

 

12       B        19.20      Köping IS   0  -     5       Bollnäs

Matchens lirare: Köping: Marcus Jansson, Bollnäs: Oskar Westh 

 

Söndag 24/11:

 

13     Semi 1      07.30     Karlstad Bandy            1 - 2          Västerås

Matchens lirare: Karlstad: Anton Torehammar, Västerås: Elias Andersson

 

14     Semi 2      08.20     Bollnäs            2 - 3         Sirius 

Matchens lirare: Bollnäs: Noah Embretzen, Sirius: Edvin Karlström

 

 

15     7-8 plats   09.30     Hammarby            4 - 3         Tillberga (Straffar)

Matchens lirare: Hammarby: Edvin Englund, Tillberga: Anton Holmgren

 

16     5-6 plats   10.20     Falu BS            2 - 5          Köping   

Matchens lirare: Falu BS: Emil Groth, Köping: Simon Karlsson

 

                         12.00     Falu BS herrlag        -           Östersund          

 

17     3-4 plats   14.10     Bollnäs  1 - 8    Karlstad

Matchens lirare: Bollnäs: Philip Flodstam, Karlstad: Anton Torehammar

 

18     Final         15.30     Västerås    2 - 1         Sirius

Matchens lirare: Västerås: Kalle Nyman, Sirius: Oscar Qvist

 

                         16.30     Prisutdelning

 

Uppdaterad: 2016-11-26 07:55
Skribent: Inger Lindqvist

...dag 2

Ett foto publicerat av Falu BS Bandy (@falubsbandy)

test III

 

skridskoskul

 

Sponsorhuset

SISU_Webb_IF_190X190_samverkan

Trasig bilruta? - Då kan du stödja Falu BS Bandy genom att byta på Ryds bilglas. 75 kr/ruta går till föreningen!

 

dt_logo_100

JEDE-logo_200

vida_logga

gruvstaden

Henningsons el logga

logga melkers

logo zetterström kakel och bygg

masmästaren

 

 

 

ed_boberg

myresjo

 

Ica Maxi

Hansson Buss

annons_2

Postadress:
Falu Bandy Sällskap - Bandy
Lugnetvägen 5
79131 Falun

Kontakt:
Tel: 073-0312600
E-post: This is a mailto link

Se all info