
Inför resan till Katrineholm
Det är dag för en ny bortamatch för Falu BS. Denna gång är destinationen Katrineholm.
Katrineholm Värmbol BS – Falu BS
Lördagen den 26 november klockan 15:00
Backavallen
Falu BS har vunnit samtliga fyra matcher, som man spelat den här säsongen. Det är dock inget självskrivet att vinna matcher, så frågan är vad man gör för att hålla skärpan?
– Fortsätta som vi spelat och tränat, och inte tumma på någonting, svarar Fredrik Wennerblom.
Fredrik Wennerblom betonar tålamodet. Fredrik och de andra spelarna vet att Katrineholm är duktiga defensivt. Falu BS ska vara det starkare laget så det gäller att hela tiden ligga på, då kommer målen så småningom.
– Vi måste jobba på det vi tränat hela veckan, och hela tiden jobba för varandra, avslutar Fredrik.
På fredag (läs i morgon) avgörs om Jens Wickberg ska spela sin första match efter lårkakan mot UNIK premiärmatchen.
– Jag är grymt spelsugen, så jag hoppas jag får spela, säger Jens själv om sin ofrivilliga paus.
Jonas Henniger kommer även han att köra för fullt på träningarna som kommer.
– Nu gäller det bara att bli uttagen, och det är inte så bara, säger Jonas inför matchen mot Katrineholm.
Konkurrensen är hård om att få spela den här säsongen, och det är full fart på träningarna. Det är full satsning som gäller för att bli uttagen. Lita på att Jonas Henniger, Jens Wickberg och de andra verkligen ger allt på träningspassen.
Matchens Profil:

16. Fredrik Wennerblom
Personlig Sponsor:
