Matchen är slut i Relitahallen och vi går ut i den fortfarande, jämfört med hallen, ljumma novemberkvällen. Det var vi BS-supportrar som räddade publiksnittet, och känslan är lite märklig. Falu BS dominerade matchen och vi har alltså vunnit en seriepremiär. Vi visste att laget var bra, ändå känns det lite overkligt. Falu BS har nu blivit ett lag som får bära favoritskapet. Och som står pall för det.
Matchen var en gedigen insats från Falu BS. Totalt sett var det inget bländande spel från laget, men helgjutet.
– Skönspel ger inga poäng, konstaterar Ola Grönberg, tränare Falu BS.
Ola Grönberg bubblar faktiskt av glädje direkt efter matchen. Naturligtvis beror mycket på lättnad, att BS har vunnit en premiärmatch, motsvarat den matchens favoritskap.
– Det var en riktigt skön seger, som Ola uttrycker det.
Favoritskap, ja, men UNIK borta är en svår match. UNIK är en mycket bra nykomling, som i stort sett enligt alla bedömare kommer att klara sig bra i serien. Och efter den här matchen är det bara att instämma i dom bedömningarna.
Utöver en riktigt bra laginsats, nämner Ola Grönberg en radda spelare, som han tycker höjde sig över mängden.
– Jacke (Jacob Erlandsson), Bäckis (Pär Bäckmans), Marcus Wedin och Anton Lööf gör en riktigt bra match, och Kaemmerlé i målet, som gör några avgörande räddningar, är Olas betyg. Det är ingen slump att Ola räknar upp många spelare med stort ansvar i försvaret, inklusive sista utposten.
Efter att ha tagit ledningen med 3-0 i första halvlek tycker Ola Grönberg att laget styrde skeendena ute plan, och helt enkelt inte gav UNIK något utrymme.
Siffrorna speglar också väl den analysen. BS gjorde inga flera mål framåt i andra halvlek, men höll också tätt bakåt. Stabilt.
Redan nu på söndag spelar Falu BS match mot HaparandaTornio på hemmaplan klockan 15:00.
Det kommer att bli en annorlunda match. Från Relitahallens mycket bra förutsättningar till Lugnets is som utsätts för vind, värme och kanske även regn. Svårspelat alltså.
Då gäller det, att som Ola Grönberg uttryckte det, efter Borlängematchen, att gräva ner sig, göra skitgörat och hålla bollen framför sig. Smånätta passningar eller eleganta dribblingar kommer inte att fungera.
Mot UNIK visade spelarna att dom verkligen kan göra grovjobbet.
Det kan bli riktig kul på söndag också!