Hej igen alla bandyvänner!!
Då har de blivit min tur igen att skriva lite i bloggen. Just nu är det ganska lugnt i mitt liv då jag blivit arbetslös, så mina dagar går ut på att söka jobb och träna.
På bandyplanen går allt än så länge enligt planen, 4 poäng senast i helgen mot Nyborg och Karlsborg kan man inte klaga på! Sen hur vi gjorde matcherna kan man diskutera, jag och alla i laget vet att vi kan prestera bättre, mycket bättre än vad vi gjorde i helgen. Samtidigt måste jag säga att det kan vara svårt att hålla en hög nivå en hel match när man redan efter 15 minuter leder med 4-0, då känns matchen redan död. Men visst ska man kunna spela på en högre nivå än vad vi gjorde även fast motståndet är svagt. Jag ser det endå som en styrka att vinna med 11-3 och 10-3 och inte spela bättre än vad vi gjorde. För trots allt gjorde vi 21-6 på två matcher, det är inte alla lag som klarar av det. Jag vet att många av er supportrar har högre krav på oss, och det med all rätt!! Kan lova er att det har vi själva också, vi vill spela en trevlig och anfallsglad bandy varje match!
Nog om helgen nu, nu har vi två veckor på oss att finslipa formen inför Ljusdal borta, som kommer bli en betydligt tuffare match för våran del. Då måste vi prestera bra mycket bättre om vi ska kunna se varandra i ögonen efter den matchen, och det kommer vi göra också! Vi har en målsättning att klara av och det är att gå till kval, och dit ska vi, så är det bara. Sen hur vi gör det, det spelar mig ingen roll, bara vi tar oss dit!!! Spelar vi med tålamod, fokus och ett J***IGT stort hjärta för klubben så kommer vi att gå till kval, utan tvekan!!
Det ska spelas kval bandy på lugnet DENNA vinter!!
På träningarna nu så har Håkan och Mattias berättat att vi kommer köra på hårt så vi får upp ett ordentligt tempo i kroppen så vi är väl förberedd till de tre sista omgångarna i serien och det tycker jag är bra!
Jag och Emil har haft ett bra tempo i kroppen under hela säsongen då våra målvaktstränare, AP, Spångberg och vikarierande MV-tränare Håkan och Mattias kört hårt med oss under nästan varje pass.
Det är viktigt att vi klarar av våran målsättning, inte bara för våran del utan även för er supportrar och sponsorer, som är otroligt viktiga för oss och för att allt ska fungera i och runt laget!!!
Tänkte avsluta med:
Veckans:
Syltaxel: Johan Rubensson ( Försök att stå upp istället för att ramla och åka in i motståndarnas knän! :)... )
Syltkropp: Pär Bäckmans ( Träna hårdare...!? ;).. )
Tröttaste killar: Stefan Tranblom som alltid är trött!!! Petter Björling som sov 12,5 av dom 13 timmar det tog till kalix, hoppas du klarar av att hålla dig vaken i Ryssland och att du och Tobbe TT Andersson kommer hem med ett VM-Guld!!!
Film: Småstadsliv! En film från Bollnäs och Edsbyn. Den visades 4-5 gånger i bussen under kalix resan. Den bör ses av alla, så ni förstår hur det är att dras med killar som, Jocke, Jernberg och Gunnarsson! Det är inte lätt! :)
Citat: "LAGA BILAR!!!" och "Men lugna mä, LUGNA MÄ!!" (Stånk Tommy, på Stånk Tommy´s Mekaniska från Småstadsliv.)
#24 Patrik Hedberg